نحوه عملکرد سنسور فشار هوای منیفولد(سنسور map)


این سنسور از طریق یک شلنگ به دریچه ورودی هوا ( سوپاپ هوا) منیفولد متصل شده و از طریق این شلنگ ارتباط مستقیم با منیفولد و دریچه آن برقرار می‌کند. از همین رو با هوای موجود رد منیفولد در تماس بوده و شرایط آن را بررسی کرده و همچنین میزان باز و بسته شدن دریچه را بررسی می‌کند. 
هنگام روشن بودن موتور و کار کردن آن ، در منیفولد هوا به واسطه بالا و پایین رفتن پیستون ها خلاء ایجاد می شود. این سنسور اطلاعات شرایط منیفولد را به ECU ارسال کرده و ECU یا مرکز کنترل اطلاعات خودرو، با توجه به فشار وارده به پدال گاز و میزان باز شدن دریچه گاز، همچنین اطلاعات سنسور مپ، فشار هوای ورودی به مانیفولد را تنظیم می‌کند. این فشار با میزان باز و بسته شدن سوپاپ تنظیم خواهد شد.
به همین دلیل است که با تغییر فشار بر پدال، میزان هوای ورودی به موتور تغییر می‌کند. نکته مهمی که در این فرآیند وجود دارد این است که این سنسور فشار هوای درون و بیرون مانیفولد را همزمان اندازه‌گیری کرده و به ECU ارسال می‌نماید. چرا که این فشار در شرایط محیطی مختلف متغیر خواهد بود. در واقع هنگامی که دریچه گاز نیمه‌باز است، فشاری که ECU از طریق اطلاعات سنسور مپ اندازه گیری می‌کند کمتر از فشار محیط است، چرا که به دلیل مکش سیلندر، فشار درون منیفولد کمتر از فشار محیط می‌شود. اما زمانی که دریچه گاز کاملاً باز است، هوا با فشار برابر با فشار محیط می‌شود و تجزیه و تحلیل داده‌های سنسور MAP فشار هوای محیط را نشان می‌دهد. باید توجه داشت که ECU با توجه به این اطلاعات و اطلاعات سنسور MAF میزان سوخت لازم برای ترکیب شدن با هوا را نیز مشخص می‌کند و زمان مناسب جرقه‌زنی شمع‌ ها را نیز تنظیم می‌نماید. در حقیقت در صورت ورود هوای زیاد به منیفولد برای پیشگیری از کوبش موتور باید جرقه‌زنی سریعتر صورت گیرد تا خوداشتعالی اتفاق نیفتد.
چنانچه قصد تعمیر خودروی خود را دارید و یا می خواهید درخواست اعزام امداد خودرو کنید می توانید وارد سایت امداد خودروی کانون جهانگردی شده و درخواست خود را ثبت نمایید .
.

امداد خودرو90امداد خودروی کانون جهانگردی78امدادخودرو71Car assistance37 Manifold6Manifold air pressure sensor6map sensor6سنسور فشار هوای منیفولد6سنسور مپ6منیفولد4
امداد خودرو
کانون جهانگردی و اتومبیلرانی
جمهوری اسلامی ایران

اطلاعات تماس

 تهران، خیابان آزادی، بین خوش و بهبودی، نبش خیابان شهید قانعی، پلاک 231
 021-61934000
 تهران، خیابان فیاض بخش، نبش کوچه جهانگردی، پلاک 33
  021-66749970-4
 تهران، خیابان خرمشهر(آپادانا)، ابتدای خیابان شهید عربعلی، بین کوچه یکم و سوم، پلاک 2
 021-88500209-11